Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę !

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia wybiera priorytetowy obszar z punktu widzenia zdrowia publicznego, jako temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia, który przypada na dzień 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO.
W 2015 roku tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia będzie cukrzyca.
Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie:
  • doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
  • spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
  • ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.


Niemal 350 milionów osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.
Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.
( źródło who.un.org.pl)
Materiały informacyjne opracowane przez GIS:
Czy grozi Ci cukrzyca - test
Cukrzyca - broszura
Cukrzyca - Informacja prasowa
Krajowy profil cukrzycy
Ulotka
Światowy raport na temat cukrzycy - streszczenie

Test możliwy także do wypełnienia online na profilu facebookowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego